MİNİK TEMA EĞİTİM PROGRAMI

Okul öncesi eğitim çağındaki çocuklara yönelik hazırlanan ve bir doğa eğitimi programı olan Minik TEMA, 2010 yılından bu yana gönüllü öğretmenler tarafından yürütülüyor. Bir eğitim öğretim yılı boyunca uygulanabilen programının temel amacı, çocuklara ekolojik okuryazarlık konusunda farkındalık kazandırmak.

Türkiye’nin 81 ilinde uygulanan programda yer alan ve çocukların doğada zaman geçirdikleri, bol bol gözlem yaptıkları etkinlikler; onların hissederek, dokunarak, koklayarak, işiterek doğayı keşfedecekleri şekilde tasarlanmıştır. Çocukların doğa ile bağ kurmalarına fırsat veren etkinliklerin büyük çoğunluğu açık havada uygulanacak şekilde kurgulanmıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan program kapsamında birçok eğitsel materyal tasarlanmıştır. Bunlardan biri olan öğretmen rehberi, gönüllü öğretmenlerimizin etkinlikleri kolaylıkla uygulayabilmesi için detaylı etkinlik planları içerir. Etkinliklerin genel akışının yanı sıra öğretmenlerimiz, MEB tarafından yayınlanan Okul Öncesi Öğretim Programı’ndaki uygun kazanımlara ve etkinlik sırasında uygulanabilecek alternatif çalışmalara da rehberden ulaşabilir. Etkinlik uygulamalarını destekleyici “Arkadaşım Meşe Ağacı”, “Yeryüzünün Örtüsü: Toprak” ve “Ekosistemde Neler Oluyor?” başlıklı posterler de gözlem kutuları ile birlikte Minik TEMA Eğitim Programı kapsamında öğretmenlerimize ulaştırılmaktadır.

Eğitim programlarını gönüllü olarak uygulamak isteyen öğretmenlerimiz, Eylül-Ekim ayları arasında başvuru yapabilirler. Başvuru yapmak ya da programlar hakkında daha detaylı bilgi almak için İl Temsilcilerimizin, İlçe / Mahalle Sorumlularımızın iletişim bilgilerinin olduğu Temsilci Haritası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Minik TEMA Eğitim Programının doğayı tanıyan, doğanın dengelerini gözeten, ekolojik okuryazar bireyler yetiştirmeleri sürecinde öğretmenlerimize yardımcı olmasını dileriz.