Ekolojik Okuryazarlık

Ekolojik okuryazarlık ile ilgili uzman görüşleri, yayın ve kaynaklar

Yeryüzü Eğitimi

Değişen Gezegende Eğitimi Yeniden Düşünmek.

  • 08.07.2020 tarihinde eklendi

TEMA Vakfı ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteği ile yayınlanan ve Worldwatch Enstitüsü’nün çalışmalarından biri olan Dünyanın Durumu kitap serisinin “Yeryüzü Eğitimi: Değişen Gezegende Eğitimi Yeniden Düşünmek” isimli son temasından sizler için bir konu seçtik.

Çalışmada uzmanlar, doğa eğitimi konusunda eğitimcilere ufuk açıcı yaklaşımlar sunuyor. Öğrencilerini gelecek hakkında eleştirel ve yaratıcı düşünen, yeryüzünün yaşayan, nefes alan döngülerine bağlı, onu koruyacak cesur liderler olacak şekilde yetiştiren tüm öğretmenlere adanan kitaptan, sizlerle paylaşmak için seçtiğimiz ilk konu: Yeryüzü Eğitimi.

Kitap, "Yeryüzü Eğitimi" bağlamında, temel okuma yazma, matematik, çok dillilik gibi becerilerin gelecekte de günümüzdeki gibi önemini koruyacağına; ekolojik okuryazarlık, ahlak eğitimi, sistemsel ve eleştirel düşünme gibi birçok yeni eğitsel önceliğin de ortaya çıkması gerektiğine değiniyor. Uzmanlar, kitapta eğitimi dönüştürecek ve tüm öğrencileri ekoloji temelli sosyal değişimin temsilcisi haline getirecek yeryüzü merkezli eğitim uygulamalarının örneklerini inceliyorlar. Bahsedilen ana beceriler olmadan, bugünün gençliğinin değişen gezegene uyum sağlama ve sürdürülebilir bir toplum inşa etme gibi zorlu görevler karşısında yetersiz donanıma sahip olacağı da ayrıca uzmanlar tarafından vurgulanıyor. 

Dünyanın Durumu 2017 eğitimin, özellikle örgün eğitimin, öğrencileri değişen gezegendeki hayata hazırlamak için nasıl evrimleşmeye ihtiyaç duyduğunu inceliyor.

Worldwatch Enstitüsü kıdemli üyesi, Dünyanın Durumu 2017 ve Worldwatch'un Yeryüzü Eğitimi proje müdürü Erik Assadourian, kitabın ilk bölümünde bu konulara değinirken önemli noktaları da şu şekilde özetliyor:

“Bu yeni ‘Yeryüzü Eğitimi’ bağlamında, temel okuma yazma, matematiksel beceri, çok dillilik gibi bazı öncelikler fazla değişmeyecek ve bu beceriler gelecekte de günümüzdeki kadar önemli olmaya devam edecekler. Ancak aynı zamanda, ekolojik okuryazarlık, ahlak eğitimi, sistemsel ve eleştirel düşünme gibi birçok yeni eğitsel öncelik de ortaya çıkmak zorundadır. Bu ve benzer ana beceriler olmadan, bugünün gençliği değişen gezegene uyum sağlama ve sürdürülebilir bir toplum inşa etme gibi zorlu görevler karşısında yetersiz donanıma sahip olacaklar.”

Çocukların ve gençlerin içinde büyüdüğü kültür, sürdürülebilir olmayan tüketimin sonuçları ve krizleri ile başbaşa… Çocukların ve gençlerin bu sorunlara çözüm üretecek motivasyona, doğa bilgisine ihtiyaçları var.

Yazar, “İnsanların gelecekte de gelişimlerini sürdürebilmeleri için, eğitimi sistemsel olarak yeniden düşünmemiz, öğrencilerin hızlı ekolojik değişimlerden geçen gezegende hayatta kalabilmeleri için en yararlı olacak bilgileri öğrenmelerine yardımcı olmamız gerekir.” diyerek aslında çocukların ve gençlerin günümüzdeki gerçekliğe eleştirel yaklaşmalarının ve içinde bulunduğumuz çevresel problemleri dönüştürecek, çözüm bulacak motivasyon ve ekolojik okuryazarlığa da ulaşmalarının önemli olduğunu vurguluyor. Bunun için öğretmenlerimizin rehberliği ile çocukların ve gençlerin yeni yetkinlikler kazanmaları, doğada zaman geçirmeleri, doğa hakkında bildikleri ve deneyimledikleri anları çoğaltmaları da oldukça önem kazanıyor.

UZMAN YAZILARI

ADRES

TEMA Vakfı Halaskargazi Mah. Halaskargazi Cad. No: 22 Kat: 5-6-7-8 Pk:34371 Şişli / İstanbul

Bu portal, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile TEMA Vakfı tarafından hazırlanmıştır. Portaldaki tüm içerik TEMA Vakfı tarafından oluşturulmuş olup tüm hakları TEMA Vakfı'na aittir. Kopyalanamaz, çoğaltılamaz, içerikten bölümler hak sahibinin izni olmaksızın kullanılamaz.
© 2020 TEMA